Одесский портал
ПОРТАЛ ПІД РЕКОНСТРУКЦІЄЮ. Посилання не завжди працюють коректно. !

Заменгоф-есперанто-об'єкти

Бюст Людвика Заменгофа, создателя языка эсперанто Заменгоф-есперанто-об'єктами (Zamenhof-Esperanto-Objektoj — скорочено ZEO) називають пам'ятні об'єкти, що належать до есперанто з різних причин. Нагадаю, мова есперанто дістала свою назву за псевдонімом доктора Л.Л. Заменгофа, який створив 1887 року допоміжну мову для міжнародного спілкування. Люди, які говорять есперанто чи симпатизують йому, дали співзвучні назви різним об'єктам, компаніям, установам, транспортним засобам чи іншим об'єктам. Також численні вулиці та громадські місця названо на честь мови есперанто або його засновника – доктора Заменгофа.

Перший об'єкт Zamenhof-Esperanto народився Іспанії, а саме в Малазі: це був корабель під назвою Esperanto, побудований і спущений на воду в 1896 році.

Енциклопедія есперанто 1934 вже містила список приблизно 54 міст, в яких були вулиці або інший громадський простір цього типу.

Монументально об эсперанто У 1997 році німецький есперантист Хуго Роллінгер опублікував книгу під назвою "Monumente pri Esperanto - ilustrita dokumentaro pri 1044 Zamenhof / Esperanto-objektoj en 54 landoj" ("Монументально про есперанто — ілюстрована документація о 1044 Zamenhof/Есперанто-об'єктах в 54 странах») та до своєї смерті в 2001 році він перерахував загалом 1260 таких об'єктів. Саме він вигадав абревіатуру ZEO і дав конкретні критерії для включення об'єкта до списку, який після його смерті триває, зберігається Всесвітньою есперанто-асоціацією і наразі налічує близько 1400 таких об'єктів.

Однак, наприклад, до списку не входять ті комерційні компанії, які мають назву на есперанто, просто тому, що вони розташовані на вулиці з такою назвою, а також вулиці, присвячені есперантисту, головною заслугою якої була інша діяльність (наприклад, у парку Ретірів Мадриді є статуї двох людей, які на той час обіймали посаду президента іспанської асоціації есперанто, доктора Карлоса Кортезо та інженера Рікардо Кодорніу, але жоден з них не вважається ЗЕО, оскільки причиною була їхня громадська та наукова діяльність).

Гернет Зазвичай до списку включаються ті імена есперантистів, діяльність яких, пов'язана з есперанто, викликала шану, як у випадку з «Plaza Doctor Juan Regulo Perez» у Ла-Лагуні (Тенерифі) або «Calle Esperantista Hernandez Lahuerta» у Валенсії. Також у цьому списку є меморіальна дошка на честь колишнього мера Трієста Луїджі Петерлонго, на якій серед інших достоїнств згадується його переклад на есперанто «Божественної комедії» Данте.

Найбільша кількість ZEO на країну знаходиться у Бразилії. У Польщі, на батьківщині есперанто, їх трохи більше ніж сотня. Місцем з найбільшою кількістю ZEO є польське місто Мальборк, в якому є 43 об'єкти, пов'язані з есперанто, культурою есперанто або окремими есперантистами, більшість з яких знаходиться в так званому парку світу.

В Одесі розташовані такі об'єкти: пам'ятник творцю есперанто Л. Заменгофу и меморіальна дошка В.Гернету .

Значну частину ZEO становлять вулиці або площі, які мають назву Esperanto або Zamenhof. В Іспанії у більшості великих міст є вулиця з однією з двох назв, а в багатьох випадках і з обома. Останніми відкриттями в Іспанії були Glorieta del Esperanto у Теруелі (2017) та Rotonda del Esperanto у Гуардамар-дель-Сегура (Аліканте) у 2018 році. Місто з найбільшою кількістю ZEO в Іспанії – це Честе (Валенсія), який не тільки має вулиці, присвячені есперанто та Заменгоф, а також двом відомим місцевим есперантистам, Франсіско Маньє та Енріке Арнау.

Також до списку ZEO включені пам'ятники чи меморіальні дошки, присвячені есперанто чи Заменгофу, іноді пов'язані з відповідною вулицею чи площею, а в інших випадках – незалежними. Таким чином, ми маємо пам'ятник на честь Заменгофа в Сабаделі, який датується 1989 роком і який при висоті 12 метрів є найвищим ZEO, або скульптура, присвячена есперанто на однойменній кільцевій розв'язці в Сарагосі.

ГернетІнший варіант – надгробні пам'ятники, що належать до есперанто. Найважливіша з них — могила Заменгофа на єврейському цвинтарі у Варшаві, прикрашена зеленою зіркою та численними написами на есперанто, та яка сама по собі стала туристичною пам'яткою.

В Одесі міг бути ще один есперанто-об'єкт — надгробок скульптору М.В. Блажкову, який створив погруддя Заменгофа (Дерибасівська, 3). Микола Васильович, як відомо з розмов, неперевірених публікацій, ще за життя створив собі надгробок із написом на есперанто. Помер Н.В.Блажков чи то 1971, чи то 1972 року. Усні дані відрізняються, а архівні документи за 70-ті роки згоріли під час пожежі в адміністрації Таїровського цвинтаря. Я намагалася знайти могилу скульптора у 2019 році, але безуспішно. І невідомо, чи було встановлено приготоване заздалегідь надгробок...

У багатьох випадках природні географічні місця, такі як струмки, острови, гори тощо називають Есперанто або Заменгоф.

Найпівнічніший ZEO — мис Есперанто (Esperantoneset) на Шпіцбергені на 78°37' північної широти і найпівденніший — острів Есперанто в Антарктиді на 62°25'43' південної широти. Найдальші — астероїди Есперанто (1421), Заменгоф (1462) та астероїд, названий на честь відомого астронома та есперантиста Юрьо Вяйсяля (1573).

Найдальший ZEO — це диски, які летять на борту космічних кораблів: тексти на есперанто, поміщені на золоті платівки «Вояджерів», що вирушили в міжзоряну подорож (текст: «Ni la tuta kosmo» - «Ми прагнемо жити у світі з народами всього світу, всього космосу»).

М.Т.М.

Есперанто-об'єкти у світі:

la mapo de La Zamenhof-Esperantaj objektoj
.

Есть что сказать?
Не молчи! Комментируй:


Данную страницу никто не комментировал. Вы можете стать первым.

Ваше имя:

RSS
Комментарий:

Powered by CommentIt 5 Ajax

 

Copyright © Одесский портал . Одесса.
Использование материалов, размещенных на сайте, допускается только при условии установки прямой ссылки на сайт http://odportal.com.ua
(текст, кнопка или баннер)

Написать - portalodessa@gmail.com

Заменгоф-эсперанто-объекты

разделительная полоса

Одесский портал — Виртуальная реальность Одессы — практически всё о городе...
Практически всё? Конечно, знать практически всё невозможно.
Однако добавляя понемногу каждый день информацию, можно получить очень интересный интернет-ресурс,
где будет информация о новых и старых названиях улиц, о новых и старых памятниках,
где каждый может найти легенды Одессы, рассказы о невероятных событиях и вполне официальные сведения...
Вы хотите разместить свою информацию? Нет проблем!
Если информация некоммерческая — бесплатно, если информационная авторская статья — можем обсуждать варианты и способы оплаты.
Есть предложения о сотрудничестве? Пишите, звоните, заходите...